Zemědělcem roku je Václav Hrabě

Vítězem 14. ročníku soutěže Zemědělec roku se letos stal soukromě hospodařící rolník Václav Hrabě z Sedlce u Benátek nad Jizerou. Obdržel také ocenění Nejlepší farmář a Nejlepší pěstitel. Výsledky soutěže dnes byly vyhlášeny v České národní bance v Praze. V soutěži, kterou pořádá vydavatelství Profi Press a týdeník Zemědělec, se zemědělské podniky hodnotí podle ekonomických ukazatelů.

V Živanicích jdou cestou živočišné výroby

Zemědělské a obchodní družstvo Bratranců Veverkových Živanice, vítěz loňského ročníku soutěže Zemědělec roku v Pardubickém kraji, jde tak trochu proti současnému trendu řady zemědělských podniků, které se v posledních letech přeorientovaly výhradně na rostlinnou výrobu. Tržby tohoto podniku tvoří totiž z více než padesáti pěti procent živočišné produkty a podle předsedy představenstva Víta Hejny hodlá družstvo i v příštích letech jít tímto směrem a chov skotu dále rozvíjet.

Zaměřují se na zpracování

Nastavení zemědělské výroby, ekologické produkce, tvorby krajiny i ochrany přírody, je správné, neboť podnik byl vyhodnocen jako nejlepší v kraji již podruhé. V současnosti se zaměřuje na zpracování vlastní produkce, buduje mlékárnu, bourárnu masa, moštárnu a sušárnu ovoce, shrnul ing. Josef Tománek, ředitel společnosti Javorník-CZ, která obsadila po svém prvním krajském vítězství v roce 2011 vloni opět první příčku v soutěži Zemědělec roku, pořádané vydavatelstvím Profi Press ve Zlínském kraji.

V Záhoří hattrick nepřeceňují

Stejně jako v letech 2011 a 2012 se AGRO, družstvo Záhoří na Písecku stalo i v roce 2014 krajským vítězem soutěže Zemědělec roku. „Výsledky soutěže ani samotný hattrick nepřeceňujeme, naší prioritou nejsou tituly, ale dobré ekonomické výsledky,“ řekl týdeníku Zemědělec ředitel družstva Ing. Václav Kaněra. „Jsme netradiční zemědělský podnik, neboť jsme zůstali u tradičního zemědělství, především živočišné výroby a produkce mléka. Hospodaříme zcela normálně, nepoužíváme žádné fenomenální metody či postupy a k dobrým výsledkům nepotřebujeme ani módní bioplynovou stanici. Naopak se snažíme investovat do moderních technologií, techniky a do lidí.“

Důležití jsou schopní lidé a nové technologie

Farma Neveklov s. r. o., která v soutěži Zemědělec roku pořádané vydavatelstvím Profi Press získala loni titul ve Středočeském kraji, se zaměřuje především na rostlinnou výrobu. Ta tvoří také většinu jejího obratu, který se pohybuje ročně kolem 30 milionů korun. Podle jednatele a agronoma společnosti Jiřího Kadeřábka jsou však pro úspěch farmy tím hlavním především schopní pracovníci a výkonná zemědělská technika.

Platby na plochu nejsou řešením

Od vstupu České republiky do EU podnik drží v slušné ziskovosti rostlinná výroba. Ta dotuje z dlouhodobého pohledu živočišnou produkci i ovocnářství. V poslední době se u živočišné produkce situace postupně vylepšila, a to nejen kvůli dotacím, ale díky investicím, kdy se podstatně zvýšila produktivita práce a lepší jsou i naturální výsledky. Uvedl to Karel Vlček, předseda Zemědělského družstva Dolany, které zvítězilo v soutěži Zemědělec roku, pořádané vydavatelstvím Profi Press, v Královéhradeckém kraji.

Důležité je vědět, kdy prodat

Již podruhé za sebou získal vloni v soutěži Zemědělec roku titul Mladý farmář roku 2014 zakladatel společnosti Noragros s. r. o. Václav Nosek, který hospodaří zhruba na 500 hektarech zemědělské půdy v okolí obce Osek na Strakonicku. Podnik zaměřený výhradně na rostlinnou výrobu se minulý rok stejně jako většina našich pěstitelů potýkal s propadem cen komodit, přesto však farmář loňskou sezónu považuje za úspěšnou.

Vítězné firmy soutěže Zemědělec roku 2014

Vítězem soutěže Zemědělec roku se letos, stejně jako loni, stala společnost Úsovsko EKO z Klopiny na Šumpersku. Výsledky byly oficiálně vyhlášeny včera ve Slovanském domě. V soutěži, kterou pořádá vydavatelství Profi Press a týdeník Zemědělec, se zemědělské podniky hodnotí podle ekonomických ukazatelů. Šlo o třináctý ročník soutěže.

Zemědělcem roku 2014 opět Úsovsko EKO

4. listopadu 2014 byl v Praze ve Slovanském domě vyhlášen Zemědělec roku 2014. Loňský titul obhájila společnost Úsovsko EKO, s. r. o.

Zemědělcem roku 2014 opět Úsovsko EKO

4. listopadu 2014 byl v Praze ve Slovanském domě vyhlášen Zemědělec roku 2014. Loňský titul obhájila společnost Úsovsko EKO, s. r. o.